یکی از ایرادات رایج در مایکروفرها گرم نشدن غذا در مایکروفر به درستی است. این گرم نکردن در درجات مختلف می تواند دیده شود از گرم نکردن کامل غذا تا گرم نکردن به میزان دلخواه. ممکن است ماکیروفر شما غذا را تا میزان خاص گرم کند اما هر چه درجه را بالا ببریم تغییری در دمای غذا ایجاد نشود. این ایراد در مایکروفرها مربوط به برند خاصی نیست و امکان دارد در همه ی مدل ها و برند ها مانند سامسونگ ، ال جی ، دوو و … ایجاد شود. در این مقاله قصد داریم به علل ایجاد این اختلال و راه های برطرف کردن آن می پردازیم.

علل خرابی مایکروفر و گرم نکردن غذا

به طور کلی قطعاتی که میتواند خرابی شان باعث اختلال در کارکرد مایکروفر و گرم نکردن غذا در مایکروفر شود به شرح زیر است:

 • مگنترون
 • ترانس ولتاژ
 • دیود ولتاژ
 • خازن ولتاژ
 • میکروسوئیچ درب
 • ترموسوئیچ
 • فیوز حرارتی

برای درک بهتر علت اینکه اختلال این قطعات چگونه باعث گرم نکردن غذا در مایکروفر می شود در ابتدا باید عملکرد هر قطعه را در خدمت شما ارائه می دهیم و روش حل مشکل آن ها را توضیح خواهیم داد.

گرم نشدن غذا در مایکروفر

آخرین مطالب

دسته ها

خرابی مگنترون

خرابی مگنترون را میتوان رایج ترین علت گرم نشدن غذا در مایکروفر دانست. مگنترون مهم ترین نقش را در گرم کردن غذا دارد. لامپ مگنترون با استفاده از جریان برق DC  ، اشعه ی الکترومغناطیسی تولید می کند که باعث گرم شدن غذا می شود. مگنترون به علت ولتاژ بالایی که با آن کار میکند ممکن است بعد از قطع شدن برق نیز امکان وجود ولتاژ در آن هست. در نتیجه پیشنهاد می شود که تعویض مگنترون را به عهده ی یک متخصص مجرب بسپارید و خود را در خطر برق گرفتگی قرار ندهید.

خرابی میکرو سوئیچ های درب

مایکروفرها بسته به نوعشان تعداد میکرو سوئیچ در درب های خود دارند تا از بسته بودن درب دستگاه مطمئن شوند. اگر این سوئیچ ها ایرادی داشته باشند دستگاه فکر میکند که درب باز است و غذا را گرم نخواهد کرد.

خرابی برد ااکترونیکی

برد اصلی دستگاه قطعه ی مرکزی مایکروفر است و هر ایرادی در آن باعث اختلال در کارکرد دستگاه خواهد بود که یکی از این اختلالات می تواند گرم نکردن غذا در مایکروفر باشد. سپس یکی از قطعاتی که باید مورد بررسی قرار دهید برد الکترونیکی است.

خرابی ترانس ولتاژ

برق شهری که وارد دستگاه می شود با ولتاژ 220 ولت است. وظیفه ترانس تغییر ولتاژ و بالا بردن ولتاژ شهری و رساندن آن به مگنترون است تا بتواند اشعه های الکترومغناطیسی تولید کند و غذا را گرم کند. سپس اگر ترانس خراب شده باشد ولتاژ مورد نیاز مگنترون تولید نمی شود، اشعه الکترومغناطیسی  به ذرات غذا نمی رسد. سپس در نتیجه غذا گرم نخواهد شد.

خرابی خازن ولتاژ

خازن های موجود در مایکروفر وظیفه تبدیل جریان را دارند و جریان را از متناوب به مستقیم ( D/G ) تبدیل می کند.

اختلال در عملکرد خازن باعث می شود. ترانس کار خود را به درستی انجام ندهد و ولتاژ تولید نشود. در نهایت باعث گرم نکردن غذا در مایکروفر خواهد شد.

خرابی دیود ولتاژ

کار دیود همانند خازن است و با همراهی خازن ها جریان A/C  را به جریان D/C  تبدیل می کند و ولتاژ را دو برابر میکند تا ترانس بتواند ولتاژ مورد نظر مگنترون را به آن برساند تا بتواند با اشعه های الکترومغناطیسی غذا را گرم کند. اگر دیود سوخنه باشد باید آن را تعویض کرد اما مانند مگنترون یک امر بسیار خطرناک است و پیشنهاد می شود که به یک تکنسین مجرب مراجعه کنید.

خرابی فیوز و ترموسوئیچ

فیوز و ترموئیچ عملکرد تقریبا مشابهی دارند و هر دو وظیفه قطع برق دستگاه را در صورت گرما و یا ولتاژ بیش از حد دارند. اگر تنظیمات داخلی ترموسوئیچ به هم ریخته باشد دستگاه نمیتواند غذا را به خوبی گرم کند. سپس خرابی ترموسوئیچ و خرابی فیوز نیز می تواند باعث گرم نکردن غذا در مایکروفر شود

به طور کلی دلایلی که خدمتتان گفته شد میتواند باعث اختلال در عملکرد مایکروفرو گرم نکردن غذا در مایکروفر می شود اما همانطور که در موارد بالا نیز اشاره شد تعمیر مایکروفر خطرناک است و نیازمند تخصص و تجربه بالا می باشد. تکنسین های مجرب رایا سرویس در خدمت شما هستند تا تعمیرات مایکروفر شما را در کمترین زمان و با کمترین هزینه به بهترین شکل ممکن و کیفیت بالا انجام دهند پس با خیالی آسوده با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم آنلاین درخواست تعمیرات خود را ثبت کنید.

ثبت در خواست آنلاین

برای درخواست نصب، سرویس و تعمیر حتی در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل فرم زیر را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

تماس با ما

 • نمایندگی شرق تهران: رسالت بنی هاشم خیابان رحیمی پلاک ۱۰ واحد ۲

 • نمایندگی غرب تهران: فلکه دوم صادقیه، پشت پارک استقلال، مجتمع پردیسان، واحد 8

 • ساعت کاری در روزهای عادی: 8 صبح الی 18 عصر

اطلاعات تماس

 • 021-26329867

 • 021-44008264

 • 09126030680

 • 09901818456

1399 – تمامی حقوق این وب سایت متعلق به رایاسرویس میباشد.